Skip to content

LIVE MUSIC

October

1st – Turf Club: The Deslondes W/ Jack Klatt

7th St. Entry: Loveless W/ Futuristic

The Cabooze: The Calveras Dance

*The Palace Theater: Father John Misty W/ Suki Waterhouse

First Avenue: Dadi Freyer on The Fabulous, Wonderful & Nice tour

Fine Line: Boombox W/ Ethno

The Exchange & Alibi Room: The Glitch Mob

Cedar Cultural Center: Gili Yalo

Orchestra Hall: Minnesota Orchestra

Skyway Theater: Josh Fudge W/ Big Wild

Skyway Theater (Studio B): Harbour

Cedar Cultural Center: Gili Yalo

2nd – Dubliner: Scott Zosel

Armory: New Order / Pet Shop Boys / Paul Oakenfold

Parkway Theater: Ben Cook-Feltz / Katy Vernon / Annie Fitzgerald / Zachary Scot Johnson

Palmers Bar: Micheal Gay Old Country Buffet

Guthrie: Sally

Dakota: Makaya McCraven

7th St Entry: Cochise

Fine Line Music: La Dispute

Surly Brewing Company: Zach Bryan

Skyway Theatre: Creature Canyon

Fillmore MPLS: Pusha T / IDK

State Theater: Alec Benjamin / Claire Rosinkranz

3rd – First Avenue: Palaye Royal / Mod Sun

Fine Line: Monophonics / Kendra Morris / GA-20

7th St Entry: Smith & Thell

Turf Club: Witch / Paint / W.I.T.C.H.

Studio B: Ceremony / Spy

4th – Fillmore MPLS: Mother Mother / Sir Sly / Vundabar / Transviolet

Cabooze: Fallujah / Psycroptic /Cognitive / Interloper

7th St Entry: Laufey / Matilda Mann

Dakota: Riders In The Sky

PNA Hall: The Mission / Chameloeons / Theater of Hate

Skyway Theatre: Within Temptation

Cedar Cultural Center: William Basinski / Portal iii

Turf Club: Bloodywood

Fine Line: Sudan Archives

5th – Cabooze: Attila / Tallah / Catch Your Breath

Sociable Cider Works: Matt Hannah

Turf Club: Le Ren / S.G. Goodman

Dakota: David Huckfelt / Pieta Brown

Amsterdam: Sueco / Lil Aaron / Killboy

7th St Entry: Annie DiRusso

First Avenue: The Black Angels / The Vacant Lots

Shaws Bar & Grill: Reggie King Sears

Varsity: Bewitcher / Max & Igor Cavalera

Armory: Joji / Dhruv / Savage Realm

Guthrie: TOM / Sally

7th St Entry: Mondo Cozmo

State Theater: Diana Krall

6th – Urban Growler Brewing: Starset

Turf Club: Holly Bowling / Ghost Light

Varsity: DaniLeigh

AxeBridge Winery: Tyler Herwig

Cabooze: KMFDM / Chant

First Avenue: Sigrid

Dakota: Sarah McKenzie

Fine Line: Conway The Machine

Cedar Cultural Center: Peter Mulvey / SistaStrings

7th St Entry: Mapache

Driftwood: Jordan Carr

7th – Armory: The Head and The Heart / Shaker Graves

7th St Entry: The Heavy Heavy

State Theater: Leanne Morgan

The LOFT @ Skyway: Bass Physics / SoDown / Jaenga

Terminal Bar: Mark Ross

Target Center: Bill Burr

First Avenue: Reverend Horton Heat / Toadies

Club Underground: Out of Bounds / Breakneck / Decibel / Rising Path

First Avenue: Nashville Pussy

Turf Club: Brandon Miller / Danielle Nicole

Varsity: Gimme Gimme Disco

8th – Icehouse: Collapsing Stars (Record Release)

Surley Brewing Co.: Radkey

7th St Entry: Gully Boys / Nova Twins

Skyway Theatre: Juelz / Kaivon

Schullers Tavern: Jonah & The Whales

Armory: Armin Van Buuren

Fillmore MPLS: Deorro

First Avenue: Cigarettes After Sex

Turf Club: Emily Nenni

Bullwinkles: Strongly Disagree / NonGrata / P.B&J

9th – Sundin Music Hall: Jeffrey Siegel

Fillmore: You Me At Six / One OK Rock / Fame On Fire

Varsity: Superorganism / Blood Cultures

Turf Club: Bumpin Uglies / Kyle Smith

Dakota: John Splitoff

Fine Line: Mac Sabbath / Speedealer

First Avenue: Black Midi

State Theatre: Joe Satriani

10th – Fillmore MPLS: AWOLNATION / Badflower / The Mysterines

Varsity: Wormhole / Enterprise Earth / Shadow of Intent

Fine Line: Calexico

Dakota: AHI

7th St Entry: Eloise

11th – Fine Line: Upsahl / King Mala

Turf Club: Revocation / Krisiun / Alluvial / Inoculation

Cedar Cultural Center: Imarhan

7th St Entry: Psychedelic Porn Crumpeys

Sociable Cider Works: Ditchbird

Armory: Bring Me the Horizon / Grandson / Knocked Loose

State Theater: The Manhattan Transfer

Parkway Theater: American Cream Band / Bitchin Bajas / IE

Dakota: Sherrie Maricle & The Diva Jazz Orchestra

7th St Entry: Stop Light Observation

%d bloggers like this: